Odwołanie od decyzji podatkowej – jak skutecznie bronić firmę przed decyzjami podatkowymi organów skarbowych

Prawo finansowe

Kiedy złożyć odwołanie od decyzji podatkowej?

Jedną z podstawowych zasada postępowania administracyjnego jest jego dwuinstancyjność, która zapewnia w każdym postępowaniu kontrolę przez organ wyższej instancji. Realizacja tej zasady pozwala zapobiegać nadużywaniu władzy i zwiększa możliwości obywateli do dochodzenia swoich praw w procesie administracyjnym. Zadaniem organu odwoławczego jest analiza postępowania, a następnie rozstrzygnięcie czy wszystkie podjęte przez organ pierwszej instancji czynności były zgodne z przepisami prawa.

Zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej od decyzji organu podatkowego wydanej w pierwszej instancji służy stronie odwołanie tylko do jednej instancji. Odwołanie od decyzji podatkowej to proces, który pozwala podatnikowi zaskarżyć decyzję podatkową wydaną przez organ podatkowy, jeżeli uważa, że decyzja ta jest nieprawidłowa, niesprawiedliwa lub niezgodna z prawem.

Do najczęściej występujących przyczyn złożenia odwołania od decyzji podatkowej należą błędy merytoryczne organu, takie jak nieprawidłowa interpretacja przepisów podatkowych lub okoliczności sprawy, nieuzasadnione obciążenie podatkowe, naruszenie przepisów postępowania, zastosowanie nieprawidłowej stawki podatkowej lub błędy w obliczenia, a także wystąpienie nowych okoliczności lub faktów w sprawie.

Procedura odwoławcza

W Polsce procedura złożenia odwołania od decyzji podatkowej jest uregulowania w ordynacji podatkowej. Co do zasady właściwy do rozpatrzenia odwołania jest organ podatkowy wyższego stopnia. Natomiast w przypadku decyzji naczelnika urzędu celno skarbowego odwołanie rozpatruje dyrektora izby administracji skarbowej właściwy ze względu na siedzibę naczelnika urzędu celno skarbowego, który wydał decyzję.

Ogólna procedura złożenia odwołania od decyzji podatkowej obejmuje:

  1. otrzymanie decyzji podatkowej – podatnik otrzymuje decyzję podatkową od właściwego organu podatkowego. Decyzja ta może dotyczyć różnych kwestii, takich jak obowiązek podatkowy, stawki podatkowe, kary, zwroty podatku. Na tym etapie podatnik powinien dokładnie przeanalizować decyzję podatkową, zwracając uwagę na podstawy prawne oraz wszelkie okoliczności faktyczne przedstawione w decyzji.
  2. złożenie odwołania – w przypadku niezadowolenia z treści decyzji podatkowej, podatnik może złożyć odwołanie od tej decyzji do tego samego organu podatkowego, który ją wydał. Odwołanie powinno spełniać wymogi formalne, przedstawiać nowe okoliczności lub fakty, jeżeli takie wystąpiły w sprawie oraz zawierać uzasadnienie, obejmujące argumenty podatnika, dlaczego uważa, że wydana decyzja jest nieprawidłowa.
  3. rozpatrzenie odwołania – organ podatkowy zapoznaje się z treścią odwołania, analizuje przedstawione dowody i informacje oraz podejmuje decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu decyzji.
  4. wydanie decyzji – na podstawie przeprowadzonej ponownie analizy sprawy organ podatkowy wydaje decyzję, w której utrzymuje dotychczasowe rozstrzygnięcie, zmienia je lub uchyla.

W przypadku, gdy odwołanie nie przyniesieni oczekiwanego rezultatu i organ utrzyma dotychczasową decyzję, podatnik ma prawo złożyć skargę do sądu administracyjnego w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji organu odwoławczego.

Kluczowe elementy skutecznego odwołania od decyzji podatkowej

Skuteczne odwołanie od decyzji podatkowej powinno być przygotowane starannie i zawierać kluczowe elementy, które pomogą podatnikowi uzyskać pozytywne rozstrzygnięcie w postępowaniu odwoławczym. Kluczowymi elementami skutecznego odwołania od decyzji podatkowej jest:

  1. wniesienie odwołania do właściwego organu odwoławczego – organem właściwym do wniesienia odwołania jest ten sam organ, który wydał decyzję; w przypadku wydania przez organ odwoławczy decyzji na niekorzyść strony odwołującej, istnieje możliwość ponownego rozpatrzenia sprawy przez wojewódzki sąd administracyjny – składa się go za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał zaskarżoną decyzję;
  2. uzasadnienie – odwołanie powinno zawierać dokładne uzasadnienie, dlaczego podatnik uważa, że decyzja podatkowa jest nieprawidłowa; uzasadnienie powinno być oparte na przepisach prawa podatkowego oraz okolicznościach faktycznych sprawy;
  3. precyzyjne sformułowanie argumentów – odwołanie powinno zawierać precyzyjne argumenty, wskazywać dowody uzasadniające niezasadność decyzji oraz wskazywać błędy merytoryczne i proceduralne; na etapie postępowania przed sądem administracyjnym odwołanie powinno zawierać zarzuty przeciw decyzji;
  4. przedstawienie nowych dowodów i okoliczności – w przypadku zaistnienia w sprawie nowych faktów lub dowodów zależy przedstawić je organowi odwoławczemu, tak aby możliwe było ponowne przeanalizowanie stanu faktycznego sprawy i wydanie odpowiedniego rozstrzygnięcia;
  5. zastosowanie poprawnej formy – odwołanie od decyzji podatkowej powinno być złożone w odpowiedniej formie i spełniać wymogi formalne wskazane w przepisach prawa;
  6. złożenie odwołania w terminie – odwołanie od decyzji urzędu skarbowego należy złożyć w określonym ustawowo terminie, co do zasady jest to termin 14 od dnia doręczenia decyzji; w przypadku skierowania skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego podatnik ma na to 30 dni od dnia doręczenia decyzji organu odwoławczego;
  7. zakreślenie żądania zmiany i zakresu żądania – odwołanie od decyzji podatkowej powinno zawierać precyzyjne określenie w jaki sposób podatnik chciałby, aby jego sprawa została rozstrzygnięta, np. poprzez uchylenie decyzji; odwołanie powinno zawierać również określenie zakresu żądania, a więc określenia czy nie zgadzamy się z całą decyzję czy tylko częścią.

W przypadku wniesienia nieprecyzyjnego odwołania od decyzji organ odwoławczy może nieuwzględnić wszystkich okoliczności, które podatnik przedstawił w piśmie oraz błędów, które popełnił organ przy wydawaniu decyzji, co przełoży się na brak jego skuteczności.

Rola kancelarii prawnej w procesie odwoławczym

Kancelaria prawna odgrywa istotną rolę w procesie złożenia odwołania od decyzji podatkowej. Znajomość prawa podatkowego oraz doświadczenie w procedurach odwoławczych są kluczowe dla osiągnięcia pozytywnego rezultatu.

Pomoc kancelarii prawnej w postępowaniu podatkowym to w szczególności:

  1. złożenie odwołania w terminie – zachowanie terminu jest kluczowe , aby odwołanie od decyzji było skuteczne. Kancelaria zapewnia dochowanie terminu wskazanego w przepisach prawa, istnieje również możliwość złożenia wniosku o przywrócenie terminu, jeżeli złożenie odwołania w terminie było niemożliwe.
  2. profesjonalne przygotowanie odwołania – kancelaria zapewnia procesjonalne sporządzenie odwołania od decyzji, spełniającego wymogi formalne oraz zawierającego rozbudowane uzasadnienie, przedstawiające okoliczności faktyczne sprawy i analizę przepisów podatkowych; to również pomoc w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji i dowodów, które może być istotne dla skuteczności odwołania; pomoc specjalistów.
  3. reprezentacja przed sądem administracyjnym – w przypadku, gdy postępowanie odwoławcze nie przyniesienie efektu, kancelaria oferuje profesjonale sporządzenie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego oraz reprezentowanie strony w toku postępowania.

Rekomendacje

Napisz do nas

Potrzebujesz wsparcia prawnego dla swojej firmy? Nasza kancelaria prawna specjalizuje się w obsłudze przedsiębiorstw, oferując kompleksową pomoc prawną dostosowaną do potrzeb Twojej działalności.
Skontaktuj się z nami już teraz, a zapewnimy Ci wsparcie w kwestiach prawnych Twojej firmy.

    360law